Květen 2009

Koupání a plavení koně

31. května 2009 v 20:47 | k@RčČín€Q by MisSisWeb!

Koupání a plavení koně

aneb když jde koník na bazén...
Lidé se myjí poměrně často. I koníkům to obačas prospěje. Pomůže to zejména čistotě kůže koně. Plánujete-li plavit koně, nikdy to nedělejte hned po krmení, nebo tehdy, je-li kůň silvě uhrátý. Mohlo by dojít ke schvácení kopyt. Kůň by ve vodě neměl být déle, než 10 minut. Aby se mu ve vodě lépe dovádělo, vypusťte ho bez postrojů a sedla. Plavení si nemohou užívat všichni koně. Kojící a březí klisny by se mu mělý obloukem vyhnout.

Shagya arab

30. května 2009 v 20:11 | k@RčČín€Q by MisSisWeb!

Shagya arab - arabský polokrevník

Jedním z mnoha kmenů arabských polokrevníků je Shagya; vznikl v maďarském hřebčíně Bábolna, založeném r. 1789. Zakladatel hlavní linie, hřebec Shagya, se narodil v r. 1830 v Sýrii a do Maďarska byl dovezen r. 1836. Měřil 159 cm a byl to grošák. Jeho přímí potomci působí v Bábolně a v mnoha jiných evropských hřebčínech. Nesou jméno svého předka a pořadové číslo v římských číslicích. Např. v Topol´čiankách působí Shagya XX. Chová se v Polsku, Německu, ČR, USA a jinde. Shagya je mohutnější a vyšší než arabský plnokrevník a má silnější kostru; obvod holeně měří přes 19 cm. Je odvozen od typu Saklaví; díky tomu má velmi pěknou hlavu, velké výrazné oči a vysoko nesený ocas. Má bezvadné nohy a tvrdou, hustou rohovinu kopyt. Chody jsou neobyčejně pružné, volné. Převládá bílá barva, ale v chovu se objevili i vraníci, což je u arabů neobvyklé zbarvení. Chody jsou neobyčejně pružné, volné. Převládá bílá barva, ale v chovu se objevují i vraníci, což je u arabů neobvyklé zbarvení. Je čilý, pohyblivý a inteligentní. I Shagya je především jezdecký kůň, díky větší postavě vhodný pro službu v armádě; osvědčuje se také v lehkém zápřahu. Slouží k zlepšování jiných plemen, např. v Polsku se podílel na vzniku malopolského koně. Shagya není jediný polokrevný arab vyšlechtěný ve střední Evropě. V Bábolně vznikl ještě kmen Dahoman. Zakladatelský hřebec se narodil v r. 1846; jsou to většinou hnědáci. Čistokrevní i polokrevní arabi se často kříží s anglickými plnokrevníky a tak vznikají další plemena, např. bulharský pleven.

Úklid ach yoů

30. května 2009 v 12:09 | k@RčČín€Q by MisSisWeb!
Musím ulkízet . No jo generálka . Jinak na koních super byla jsem kydati . Další článek bude ne o mím povídání ale něco o koních . Thááák pááá
Ina SBnnnQá nwm kdy budu obíhat ale někdy určo ale dneska to nebude thááááák páá ...MucQ...

snídám .

29. května 2009 v 7:13 | k@RčČín€Q by MisSisWeb!
Ahojky momentálně sníhám . No jo co se asi dělá ráno . Téžby se nevstávalo do školy . BYch ještě spala lidišŠšky !
ak schválně jesi bude prošŠet ted svítí sluníčČko tak páááá . páááá

Goethe-Kousavý kůn....♥

28. května 2009 v 19:26 | k@RčČín€Q by MisSisWeb!
Ahoj tak tady je článek o tom kousavím koníkovi .
Než Goethe přišel k nám do stáje byl vedle ve stáji a než byl vedle ve stáji byl u lidí kterého ho mlátily a tak . Pak ho Chudinku zajeto autíčko .
Ten kůň má hodně velkou akresivitu . Jeho majitelka Iveta . Na ní si zvykal rok!!!Jedunou jí by už v životě nekous ale ostatní jo .
POZNÁVÁTEHO ? nA TÉ 2 FOTOTCE ? tAKTO ŠPINAVEJ ON BÍVÁ !!! pROČ PROTOŽE MAJITELKA NEMÁ ČAS MÁ DALŠÍCH 4 KONĚ NA STAROST . a NESTÍHÁ . kDYBY BYL NĚKDO KDO SE HO NEBOJÍ A ČISTIL BY HO . aLE NIKDO .
Tk papa

Chcete o něm článek ?

28. května 2009 v 7:06 | k@RčČín€Q by MisSisWeb!
Chcete článek o Goethovi o tom kousavím koníkovy : Viděla jsem že vás to zajímá tak bych sem dala jeho fotky a všelijaké informace co se mu stalo chcete ?
Napište odpověď do komenQů . Pááá

Tadý koník xD

27. května 2009 v 20:57 | k@RčČín€Q by MisSisWeb!
No na koních super . Mamka už nastoupila do práce . !!! Jinak šla jsem za Karibem do výběhu . Mu dát ohlávku . Ale Goethe mě k němu nepustil . Já se ho docela bojím . Proč ? Protože kouše !!!
Taky když ho přejelo auto . x( No jinak je to bývalý parkurák . Thááák to asi pro dnešek stačilo . Thááák pp...MucQ...

Jsem ve školééé

27. května 2009 v 12:02 | k@rČčíneQ
Ahojky míslo Fyziky máme volnopu hodinu na počítačích . Super co ? Jinak až budu doma dám se asík nějakou fotečku koníka. :-D Tháááák páááá

Jůůůchů new deSS

25. května 2009 v 21:10 | k@RčČín€Q by MisSisWeb!
New deSs dělalo ho mé super SBééééČčko
Je moc fajn SBééénQo jako všichni ostatní tak páááá pááá
***Kuk***MucQ**

Newiděla jsem je .

24. května 2009 v 15:58 | k@RčČín€Q by MisSisWeb!
Má new klikajda :-D Jo jinak naše koně jsem newiděla protože jsem na koně nešla . Jela jsem do zooparku :-D To bylo super . xD pááááá páááá jdu obíhat
Jinak !!!

TADY xD díky moc . Pro :k@RčČín€Q
Jinak !!!
Plsky mojí klikajdu do menu . Když jí tam uvodim budu ráda . Jů plsky pááá

Ahojky jedu na chátu :-D

23. května 2009 v 18:32 | k@rČčíneQ
Ahojky . Jdeme k kamí na chátu . Jen čekáme až přídpi naše spoluspácí .
Se těším !!! Jinak SB nwm kdy oběhnu . Protže jako je sposta jinéch věcí než sdět u PC . Tak nwm jinak se vám omlouvám Jůůů Pp ... MucQ ...

Ahojky !! Ošlkivé počasí

22. května 2009 v 13:10 | k@RčČín€Q by MisSisWeb!
Ahojky . Mno nwm jaké je u Vás počasí ale u nác prčí xD No jinak nwm kdy ale bude new klikajda ale taky nwm kdy xD A bude new deSs . pp...MucQ...

Hm . Tady někdo vybírá skřínky a plave se

21. května 2009 v 20:42 | k@RčČín€Q by MisSisWeb!
Hm . Den nic moc . Prostě otevřu skřínku na koních a věci rozházený !!! Zásoby svačinej byly fuč !!! AngryA mích 30 Kč taky . No stává se . Jinak bylo horko . Photobucket - Video and Image Hosting Thák jsme šly plavat . Jinak TADY xD díky moc . Pro :k@RčČín€Qhttp://www.shanaline_minigifs.blogger.com.br/65.gif

Ahojky mvmr ♥

21. května 2009 v 7:05 | k@RčČín€Q by MisSisWeb!
Ke kusowce napíši že mocC Vám děkuji za to jak jste pro mě hlasovaly . MocC . JInak kdo ještě nehlásl : TADY xD díky moc . Pro :k@RčČín€Q
Jinak SB jak se máte ? Já se mám fájn . pápá ...MucQ...

Hlásni plsky tady

18. května 2009 v 21:18 | k@RčČín€Q by MisSisWeb!
HLásnete pro mě i SB a nebo en kdo naštíví tento blog ? Jo ?? Thááák tady TADY xD díky moc . Pro :k@RčČín€Q

No moje věcišky,ale tajné nejsou xD

18. května 2009 v 20:47 | k@RčČín€Q by MisSisWeb!
No na koníkách super . Zítra nemáme odpoledku thááák toho využiju a pudu na koníky brzo . Se těším . No a jinak snad budou hezů známečky . Jinak mám e3x hříbátka . Nwm jesi to víte .Jinak to je KAríbek .

Krmení hříbat

17. května 2009 v 20:34 | k@RčČín€Q by MisSisWeb!
Hříbě se velmi brzy po narození snaží vstát, přičemž je vhodné mu pomoci, stejně jako při hledání vemena klisny. Před sáním se musí vemeno dobře umýt ve vodě zředěným desinfekčním prostředkem, opláchnout teplou vodou a ošetřit čistou měkkou utěrkou. V prvním měsíci saje hříbě každou hodinu. Později se interval prodlužuje na 1,5 až 2 hodiny. Doprovází-li hříbě klisnu při práci, je po určité době správné zastavit a umožnit hříběti sát mléko.
Už čtvrtý den po narození se hříbě pouští s matkou do výběhu (je-li pěkné počasí). Nejdříve asi na půl hodiny, později se doba prodlužuje.
Hříbě nesmí dostat mléko, je-li klisna uhřátá nebo rozpařená, protože by dostalo průjmy. Nejdříve se matka uklidní mírným prováděním, ale i přesto je nutné odstříknout první díl mléka dříve, nežli se k ní hříbě pustí.
Jestliže klisna produkuje málo mléka, hříbě se musí přikrmovat kravským mlékem. To má ale jiné složení, a proto se na 1 litr mléka přidává 1/3 litru vody a několik kostek cukru (kravské mléko má totiž mnohem více sušiny i bílkovin a tuku, ale méně cukru). Mléko klisny má málo kaseinu, ale hodně albuminu, a proto je stravitelnější. Do připraveného nápoje lze přidat ještě lžíci ovesného šrotu, lněného semena a pár květů heřmánku.

Když hříbě osiří, může se dát k jiné klisně, která je v plné laktaci (cizí hříbě však klisna nerada přijímá). Jinak se krmí kravským mlékem (po úpravě), popřípadě se velmi dobře uplatňuje sojové mléko.
První 3-4 dny se hříbata napájejí každé 2 hodiny po 0,5litru zředěného a upraveného mléka (denně má hříbě dostat 4-5 l mléka). Po 4 dnech se dávky zvyšují na 1-1,5 l a napájí se v 3-hodinových intervalech. V noci se hříbě nechá 6 hodin hladovět. Za 14 dní po narození se přidává mačkaný oves a hrst lučního sena. Dávka mléka se zvyšuje a mezery mezi napájením se prodlužují.
Při umělé výživě je nutná pravidelná kontrola růstu vážením. Velmi důležitý je přídavek minerálních látek a vitamínů, hlavně provitamínu A. Osiřelá hříbata se napájí 3 měsíce a čtvrtý měsíc se připravují na odstav.
Použije-li se kozí mléko, musí se doplnit minerálními látkami, které obsahují železo, měď a kobalt. Hříbě se musí co nejdříve navykat na dobré seno.
Hříbata se přikrmují již 3 týden po narození. Nejdříve se jim podává trochu výborného lučního sena a mačkaného ovsa (předkládá se do zvláštního žlábku). Dávky sena i ovsa se postupně zvyšují, takže koncem druhého měsíce už je to 1 kg sena, koncem třetího měsíce 2 kg sena a mezi čtvrtým a pátým měsícem 3 kg dobrého sena. Mačkaného ovsa je stále stejné množství.

Seno musí být nejlepší jakosti, oves dobře sklizený a čestvě mačkaný. Mačkaný nebo šrotovaný oves se nemá připravovat do zásoby.
Než dovrší hříbata první rok života, musí se krmiva vybírat velmi pečlivě. Hříbata se nemají odstavovat dříve než v pěti měsících. V té době se krmí 3-4 kg ovsa a seno lze podávat ad libitum. Mladým hříbatům můžeme podat i vaječný bílek a vhodné je podávat i celá vejce.
Do stáří 1 roku musí hříbě dostávat vysoce kvalitní krmivo, ve kterém má být zastoupen oves, seno, pšeničné otruby, bob, lněné semeno nebo pokrutiny, dále krmná mrkev nebo krmná řepa.

Nejlepší pící pro hříbata je pastevní porost, který obsahuje hodnotné bílkoviny, minerální látky a vitamíny. Obsahuje také lecitin, jehož základní složka, kyselina fosforečná, příznivě působí na tvorbu kostry.
Pobyt na čerstvém vzduchu a sluneční záření mají velmi blahodárný vliv na látkový metabolismus, na vývin kostry a svalstva, na činnost srdce a plic. Pastva na dobrém porostu má daleko příznivější vliv na růst než přikrmování zelenou pící ve stáji. Hříbě s matkou se proto vyhání na pastvu co možná nejdříve. Mládě začíná spásat porost ve stáří 2-3 měsíců. V zimě, kdy není možné pást, se bezpodmínečně musí hříbatům umožnit pobyt ve výbězích. Hříbata odchovaná na pastvě se daleko lépe vyvíjejí, jsou otužilá, odolná proti nakažlivým nemocem, a proto od nich lze v dospělosti očekávat i vyšší výkony.
Velký význam má pro hříbata i druhé pastevní období, protože mezi prvním a druhým rokem života se velmi intenzivně vyvíjejí. Starším hříbatům se pastva doplňuje o 3 kg sena a stejným množstvím ovsa. Konec pastevního období spadá zhruba do stáří 18 měsíců, kdy hřebečci i klisničky jsou dost vyvinutí. Krmí se již 5-10 kg sena a 2-4 kg jadrných krmiv a 3-5 krmných okopanin (nejlépe krmnou mrkví). Dvouletým hříbatům se krmná dávka ovsa při pastevním odchovu snižuje na 2 kg a množství sena se nemění.

Parkuráský bělouš

16. května 2009 v 19:54 | k@RčČín€Q by MisSisWeb!
Je mi líto ale zdrojík jsem bohužel na blogísku nenašla a když mě napadlo dát sem STR thááák se mi oběvilatabulka při kretí se mi to vipne a pak už jsem to nešla . Jesi to budou někodo shooty thááák se moc omlouvám . xD

nejhezčí

15. května 2009 v 19:52 | k@RčČín€Q by MisSisWeb!

Karčí a Charča

14. května 2009 v 14:19 | k@RčČín€Q by MisSisWeb!
Ahojky tady Vám ukážu o které koně se starám .
TAdy o tohoto valáška :A o tuto kobylku :